Gökhan Özkök Ney Yapım Atölyesi LogosuEnglish
You need to Upgrade your Flash Player to version 10 or newer.
Gökhan Özkök Ney Yapım Atölyesi: NEY SÜSLEMELERİ

NEY SÜSLEMELERİ

Neyleri süsleme geleneği oldukça eskidir. Eski dönemlerde tekkelerde ve dergâhlarda bulunan neylerde, boğum sargı süsleri ve kamış üzeri hat çalışmaları yapıldığı görülmektedir. Atölyemizde, isteğe bağlı olarak bu süslemeler yapılmaktadır.


BOĞUM SARGISI

Boğum sargısı çok zahmetli, uzun süren ve dikkatlice yapılması gereken bir işlemdir. Her boğum için dikkatli, orantılı, çok derin olmayan ve yaklaşık 0,5 mm derinliğinde, 5 yada 8 mm genişliğinde, hafif meyilli bir kanal açılır. Bu kanal iyice tesviye edilip yalıtıldıktan sonra, Alman gümüşü diye bilinen bafon teliyle sıkıca sarılır ve "gizli düğüm" adı verilen bir çeşit düğüm şekli uygulanmak suretiyle alttan düğümlenir. Düğümleme çok kuvvetli olduğu için, iyi yapıldığı takdirde bir daha çözülmez. Güzelleştirme adına dikkatsiz ve özensizce yapılan bu işlem, neyin boğumlarının yaralanmasına, boğum yerlerine çok derin kanal ve yuvalar açılarak kamışın boğum yerlerinin zayıflamasına ve ayrıca estetik görüntünün bozulmasına sebebiyet verebilir.


NEY ÜZERİNE HAT ÇALIŞMASI

Ney üzerine, yine isteğe bağlı olarak, kabartmalı istif tekniğinde hat yazılmaktadır. Bu yazı şimdilik, Mesnevî-i Şerîfin ilk beyti olan, “Bişnevez ney” (Dinle neyden) ile sınırlıdır. Sözkonusu istif yazı, günümüzün önde gelen hattatlarından Abdülhâdi Erol DÖNMEZ'e aittir.